نگاه به تاریخ اسلام
مردمی که تاریخ نمی خوانند محکوم به تکرار دوباره آن هستند.
درباره وبلاگ


سلام – اگر دستی در کار فرهنگی دارید می توانید از این وبلاگ در مواردی مانند نمونه های ذیل بصورت رایگان بهره برداری کنید.
الف- در مسابقات فرهنگی
ب- متن درسی برای کلاس تاریخ اسلام
ج- سیر مطالعاتی برای سنین 15 تا 30 سال
د- استفاده در مجله ، بروشور ، روزنامه دیواری اداره ، مدرسه و فضای مجازی
ه- بیان مطالب در جلسه خانوادگی و نشست دوستانه.
و- تبدیل به زبان ساده تر، برای کودک و نوجوان.
****************************
مزایای این وبلاگ به شرح ذیل است:
1- از بخش های جذاب تاریخ برگزیده شده.
2- در صفحه اول ، دسته بندی مطالب وجود دارد.
3- برای کوتاه و روان و زیبا سازی مطالب تلاش زیادی شده .
4- برداشت و تحلیل، به بعضی از بخش ها اضافه شده.
5- منبع ذکر شده و معتبر بودن منبع، شرط اصلی است.
6- موضوع به مسائل روز جامعه مربوط بوده و معمولا کاربردی است.
7- از تاریخ معاصر هم غفلت نشده.
8- از ارائه مطلب بحث انگیز و پیچیده پرهیز شده.
9- ذائقه مخاطب جوان در اولویت بوده و از وقایع ملموس استفاده شده.
10- در کل ارائه کار خوب برای دراز مدت، مورد نظر است نه شتابزده و ضعیف.
پیشنهاد و نقد شما می تواند ما را یاری نماید.
در صورت استفاده از مطالب وبلاگ ، مارا در جریان بگذارید تا توشه راه و دلگرمی باشد و امیدی و نویدی.
پیروز و سرافراز باشید

مدیر وبلاگ : سید محمد حسین مركبی
مطالب اخیر
یکشنبه 27 آبان 1397 :: نویسنده : سید محمد حسین مركبی

امام باقر (ع) به کسی که گفت قیام کنید ما پشتیبان شمائیم. فرمودند آیا شما راحت از پول هم برمی دارید یا نه ؟ یاران آخر زمان راحت از پول هم برمی دارند! اموالشان مال هم است.

تحلیل:


            

  در جامعه ایمانی ما، ایثار و جهاد مالی به صورت فرهنگ عمومی در نیامده، خط شکن لازم است تا به این برنامه مهم در جامعه عمل کند:

قرآن مجید به مسئله ایثار پرداخته ، معصومین هم توضیح داده اند، بعضی بزرگان و مؤمنین هم اجرا کرده اند، حتی تعدادی از رزمندگان و شهدای زمان ما بصورت یک اصل در زندگی خود قرار داده بودند، اما در جامعه، پیشتازان زیادی نداشته که به شکل انبوه عمل کنند  تا برای مردم فرهنگ شود.

حتی بعضی از مردم بجای این که به هم ایثار کنند ، از هم چپاول می کنند!

شما اگر ایثار کنید خیلی ها شما را نهی می کنند، شاید جامعه را ایمانی نمی دانند که ارزش ایثار داشته باشد، شاید هم چون خودشان تحقیر می شوند که ناتوان از ایثارند!

حضرت علی (ع) وقتی برای ملاقات پیامبر(ص) صدقه می دادند، عده ای گفتند ایشان با این کار، ما را رسوا می کند، ایثار را شدنی جلوه می دهد ، نرخ را می شکند!

بقیه برای دیدار پیامبر(ص) صدقه نمی دادند ، می گفتند خدا دستور داده ولی این کار نشدنی است، علی(ع) خط را شکست، ثابت شد ایثار شدنی است، حتی اگر تعداد ایثارگران اندک باشد.

آنهایی که در خط مقدم در جایی که فقط خودشان بودند و خدا، ایثار می کردند و بزرگترین سرمایه خودرا می دادند ، ثابت کردند که در تنهایی هم می توان ایثار کرد.

ما کجای این وضعیتیم، فکر می کنم باید اعلام وضعیت کنیم، آیا همه ما منتظریم اول دیگران ایثار کنند!؟ یا می خواهیم خط شکن باشیم؟

نوع مطلب : منافقین، بصیرت، امام علی(ع)، 
برچسب ها :

پاسخ(قسمت دوم):

خدا بهترین طراح آزادی بشر است، در اسلام ترتیبی داده است که حکومت فقط در دست انسان های برگزیده توسط خدا باشد تا حاکمان انتخاب شده از طرف مردم ، آزادی را به نفع عملکرد خود، تفسیر نکنند.

حضرت فاطمه(س) با جملاتی نکته دار، مزایای حاکم بودن فرمانروای منصوب از طرف خدا را این طور می شمارد : اگر دورى نمى کردند از ...(امام منصوب از طرف پیامبر)، آنان را به نرمى مى راند [حکومتى ملایم و دلپسند داشت]، چنان که بینى شترِ حکومت، مجروح نمى شد و سوارش به شدّت تکان نمى خورد. [یعنى در همه حال مردم راحت بودند]  ...

و درهاى برکات زمین و آسمان بر آنان باز مى شد. [امّا، حال که چنین نشد] خداوند آنان را به آنچه کرده اند مؤاخذه و عِقاب خواهد کرد.
ایشان در پایان سخن به مردم زمان خود می گویند: پس مژده باد شما را به...  استبدادى از ستمگران که آنچه را دارید از شما خواهند گرفت. (بحار الانوار، 43/158 - 159 )

نکته: باید قانون و تفسیر کننده و مجری قانون از طرف خدا باشد. تا احکام خداوند، کامل و بدون نقص اجرا شود. گرچه نام آن انتصاب و نفی انتخابات توسط مردم باشد.

به همین جهت است که خداوند انتخاب پیامبر و ائمه را به رأی نگذاشته و خودش تا آخرین نفر را منصوب فرموده.

پیوستن به حکومت امام زمان(عج) نیز با رأی دادن نیست، بلکه باید از این امام  منصوب از طرف خداوند اطاعت کنیم و یقین داریم که کاملترین نوع عدالت و آزادی را او به جهانیان عرضه و اجرا خواهد کرد.

نوع مطلب : پیامبر(ص) ، نقش زن در تاریخ اسلام، امام علی(ع)، اسلام دین کامل، اسلام دین رحمت، بصیرت، آزادی و حقوق بشر، 
برچسب ها : آزادی، حقوق بشر، اسلام،

پاسخ(قسمت اول):

اگر به ظاهر موضوع نگاه کنیم ، حتی نصب حضرت علی (ع) با آزادی انتخاب مرسوم در جامعه بشری فعلی در تضاد است!

ولی با کمی دقت می بینیم، آزادی دادن به مردم ، یک کار معمول در دنیای آزاد امروز است ولی تفسیر حکومت هاست که کمر آزادی را در عمل شکسته ، دولت های بزرگ دنیا، پوسته آزادی و نام پرآوازه آن را حفظ کرده ، از عنوان آزادی بهره می برند ولی درون آن، فساد و استبداد سخت و وحشتناک است.

 طنز تلخی در جریان است، عربستان سعودی که بزرگترین ناقض حقوق بشر است و ویران کننده کشور همسایه خودش می باشد، در شورای حقوق بشر سازمان ملل مسؤلیت گرفته!!

آمریکا هر سال با عوامل دست نشانده اش از ملتها، قربانی می گیرد ، هیچ خسارتی هم بابت تخریب ها و قتل هایش نمی پردازد، اولین مطالبه گر حقوق بشرهم شده است همین آمریکا!

پس تدوین آزادی برای بشر 10 در صد از کل ماجراست . 90 درصد دیگر، تضمین اجرای آزادی است.

آن 90 درصد در اسلام تحقق می یابد، وقتی می گوید هیچ کس شایسته پرستش نیست ، بشر شایستگی ندارد که در برابرش کرنش کنی، فقط خدا در مرتبه ای است که باید مورد پرستش و اطاعت قرار گیرد.

برای تبدیل شعار آزادی به عمل، توسط پیامبر(ص) فردی برای رهبری مردم منصوب شد، همه افرادی که در اسلام برای تحقق جامعه اسلامی معرفی شدند ومی شوند نماینده خدا در زمینند، و قادرند عدالت و آزادی را پیاده کنند.

پیامبر حتی در آخرین لحظات زندگی ، یکبار دیگر فرمودند قلم و کاغذ بیاورید تا مطلبی را بنویسم که هیچ گاه گمراه نشوید.

نوع مطلب : پیامبر(ص) ، امام علی(ع)، اسلام دین کامل، آزادی و حقوق بشر، تاریخ معاصر، 
برچسب ها : آزادی، حقوق بشر، اسلام،

قسمت دوم - جنگ موته

سال هشتم هجری است، پیامبر(ص) سفیری برای مذاکره به شام روانه کردند ولی فرماندار مرزی دشمن، بر خلاف تمام اصول که جان سفیر در همه نقاط جهان محترم است؛ دستور داد دست و پای سفیر پیامبر را بستند، و او را کشتند .

– پیامبر(ص) که چنین دیدند، لشکری به طرف شام فرستادند تا افراد خاطی را تنبیه کنند. قبل از حرکت به سربازان گفتند:

به نقطه ای که سفیر اسلام را کشته اند می روید و آنان را مجددا به اسلام دعوت می کنید، اگر اسلام آوردند، از انتقام خون سفیر صرف نظر کنید و در غیر این صورت با آنان نبرد کنید،... به نام خدا جهاد کنید... به راهب و راهبه‏ ها كه در صومعه‏ دور از غوغاى اجتماع زندگى مى‏كنند، تعرض نکنید. لانه‏هاى شیطان را كه در مغز گروهى قرار گرفته، با شمشیر ویران سازید.

زنان و كودكان و پیران از کار افتاده را نكشید. هرگز نخل و درختى را نبرید و خانه‏اى را ویران نكنید(1)

1-      کتاب مغازی واقدی ج2- ص557

منبع: فروغ ابدیت- نوشته آیت الله جعفر سبحانی

تحلیل:

جنگ های اسلام حالت دفاعی داشت برای آن که از کشتاری جلوگیری کند و یا قوم پیمان شکنی را ادب نماید. در این جنگ ها کمترین تعداد از طرف مقابل به قتل می رسید و با بهترین و نرمترین روش با افرادی که در جنگ دخالت نداشتند معامله می شد.

البته حاکمانی هم بودند که به اسم اسلام به مردم تعدی می کردند که نباید به پای اسلام نوشت. در حقیقت این افراد با نام اسلام در صدد قدرت طلبی و حکومت بودند.

نوع مطلب : پیامبر(ص) ، اسلام دین رحمت، آزادی و حقوق بشر، 
برچسب ها : موته، حقوق بشر، دفاعی، سفیر،

قسمت اول- دعا برای افراد نا آگاه

در جنگ اُحد، دندان های پیشین پیامبر (ص) که اولین و بزرگترین رهبر اسلام بود شکست و صورت ایشان شکاف برداشت. اصحاب ایشان بسیار ناراحت شدند بعضی به پیامبر پیشنهاد دادند که دشمن را نفرین کند.

پیامبر در پاسخ فرمود: من ناسزاگو مبعوث نشده ام، بلکه دعوت کننده و مایه رحمت برانگیخته شده ام». پس به جای نفرین، اینگونه دعا فرمود: خدایا قوم مرا هدایت کن؛ زیرا نا آگاهند.

بحار الانوار، ج20، ص 21 و ص117

نکته:

رهبر اسلامی برای دشمن هم مایه رحمت است، رهبری در اسلام وظیفه فوق العاده سنگینی و حساس و مهمی است و فقط به افراد شاخص ، امامان و در غیابشان عالمان دین شناس و زمان شناس واگذار می شود.

نوع مطلب : پیامبر(ص) ، اسلام دین رحمت، نبرد فرهنگی، 
برچسب ها : دین رحمت، پیامبر رحمت، جنگ احد،

باید به آنهایی که مشغول جمع آوری مال و طمع ورزی و حرص اند گفت:

تا می توانید بر اموال خود بیافزایید، تمام وقت را به حساب و کتاب و چرتکه انداختن آن بپردازید و اطراف دارائی خود حصاری بکشید ، روز در حال دویدن و چانه زدن برای افزودن به ثروت و شب در حال نگهبانی تا از شما نربایند و گوشه ای از آن کسر نشود، چرا که غافل شده اید از مکتب امامی که به شریح قاضی گفت، شنیده ام خانه ای خریده و برای خود سند زدی!

شریح گفت آری

امام فرمود:

ای شریح آگاه باش اگر هنگام خرید خانه، نزد من آمده بودی برای تو قباله ای مینوشتم، که به خرید این خانه حتی به مبلغ یک درهم هم رغبت نمی کردی، من در قباله می نوشتم: این خانه ای است که بنده خوار و ذلیل، از شخص مرده ای که آماده کوچ به عالم آخرت است، خریداری کرده در سرای فریب (دنیا)، در محله فانی شوندگان و در کوچه هلاک شدگان قرار دارد، که دارای چهار حد است:

حد اول آن؛ به پیشامدهای ناگوار (آفات و بلاها) منتهی میشود.

و حد دوم؛ به مصیبتها (مرگ عزیزان و...) متصل است.

و حد سوم؛ به هوس های نفسانی و آرزوهای تباه کننده اتصال دارد.

و حد چهارمش؛ شیطان گمراه کننده است و درب این خانه از حد چهارم باز میگردد.

این خانه را شخص فریفته آرزوها، از کسی که پس از مدت کوتاهی می میرد به مبلغ خارج شدن از عزت قناعت و داخل شدن در پستی دنیا پرستی خریده است.

تحلیل:

وقتی قرآن مجید و معصومین(ع) بی رغبتی به دنیا و زودگذر بودن آن را دائم گوش زد می کنند ، معلوم می شود کشش مردم به حرص و جمع مال خیلی زیاد است و هشدارها برای رهایی از دامی است که شیطان در این مسیر گسترده و هر چه انسان به طرف آن می رود تشنه تر و مشتاق تر به دنیا، به پیش می تازد.

مرضی واگیر دار که داروی شفا بخش هم به آن کم اثر است.

نوع مطلب : اسلام دین کامل، امام علی(ع)، 
برچسب ها : ثروت اندوزی، شریح، حرص، مرض واگیردار،

بعضی ها بهانه پیدا کردند و گفتند از اول خدا با علی(ع) ویژه برخورد کرد.

پیامبرهم به ایشان عنایت ویژه داشت، ابتدا شد داماد پیغمبر، همسرش هم شد سیده زنان عالم.

آیه ای در تکریم علی(ع) نازل کرده که شب هجرت بجای ایشان در رختخواب خوابیده .

برای صدقه دادن انگشتری هم آیه ای نازل شده ، مگر یک انگشتر چقدر اهمیت دارد، به ظاهر انگشتر نگاه می کند ، آنگاه در دلش به خدا هم اعتراض دارد.

حتی معترض است چرا آیه نازل شده برای اهلبیت که سه روز غذای افطارشان را به فقرا دادند.

معترض است چرا در مباهله امام علی را به عنوان نفس پیامبر به آنجا بردند.

به خیلی اتفاقات دیگر هم معترضند مثل باز گذاشتن درخانه علی(ع)  به داخل مسجد و بخشیدن قلعه فدک به حضرت زهرا (س).

می گویند چرا به علی(ع) توجه و عنایت ویژه شده ، می گویند این توجه به این خاطر بوده که ایشان داماد پیامبر و پسر عموی ایشان بوده نه بخاطر صلاحیت ایشان!!

حتی به این جمله معترضند که می گوید ضربت علی در روز خندق از عبادت ثقلین با ارزش تر است.

به پاسخ های این اعتراضات بیندیشید و برای ما هم نظرات خودرا ارسال کنید.

نوع مطلب : خواص در تاریخ اسلام، پیامبر(ص) ، امام علی(ع)، 
برچسب ها : امام علی(ع)، صلاحیت، ایثار،
پنجشنبه 10 آبان 1397 :: نویسنده : سید محمد حسین مركبی
            

پیامبر(ص) آن قدر با بچه ها مأنوس بود و بازی می کرد که نماز اول وقت، دیر شد ولی او دل بچه ها را نشکست.

و علی (ع) برای بچه های یتیم شتر می شد ، آنها روی پشت امام چه لذتی می بردند و چه لبخند شیرینی می زدند.

ولی اسرائیل آنقدر کودک کشت که ممکن است دیگر کودکی نماند تا رژیم آل سعود بخواهد برای تفریح خود آنهارا بکشد!!

و کودکان افغانستان را.. پرنده های بدون سرنشین  .. کشتند ، افغانستان سنگ فرشی نداشت که خون جاری شود، خون ها، درون خاک رفتند و برای همیشه گم شدند، مظلوم و در سکوت رسانه هایی درنده ، چون سگ هار.. در مقابل چشم های زهر آلود ترامپ!

و بنویس داستان کودک سوریه .. و موشک آمریکا ..  بمب! .. بمب! ..  در برابر چشم های همیشه بهار و پر باران آن عزیز غایب  ..

و سلاحهای داعش .. هدیه گلوله های سرخ  .. به قلب کودکان .. هورا .. احسنت .. نعره وحشیانه دولت های سلطه گر!

و ما ملت های تحت سلطه قیام خواهیم کرد ..  سردار ما خواهد آمد .. و چه لبخند شیرینی خواهند زد کودکان سوریه، افغانستان ، میانمار، عراق، لبنان، فلسطین، بخصوص غزه و یمن.

کاش خمینی هم بیاید و ببیند مراسم تقدیم پرچم ، به امامی که بر غم هزار ساله مهر پایان می زند. اللهم عجل لولیک الفرج


نوع مطلب : پیامبر(ص) ، امام علی(ع)، اسلام دین رحمت، آزادی و حقوق بشر، منافقین، تاریخ معاصر، 
برچسب ها : یمن، کودک، حقوق بی بشر،
پنجشنبه 3 آبان 1397 :: نویسنده : سید محمد حسین مركبی

پس از جریان سقیفه، حضرت علی علیه السلام که به در خانه مهاجر و انصار می رفتند، وعده پست و مقام به کسی نمی دادند، پنهانی هم طلا و نقره توزیع نمی کردند، ، به اصطلاح امروز لابی نداشتند، بلکه از آنها می خواستند به خاطر تکلیف و تعهد ایمانی، از حق طرفداری کنند.

فقط شخصیت های با عظمتی چون فاطمه زهرا(س) را به همراه می بردند ، شاید وجدان صحابه بیدار شود.

گرچه دیدند کار به خوبی پیش نمی رود، بازهم روش درست خودرا تغییر ندادند.

قدرتمندان معمولا به خواص ، امید و وعده ریاست می دهند تا به کمک آنها بر مردم مسلط شوند، مثلا معاویه به عمروعاص و سایرین قول استانداری بلاد می داد.

امام علی (ع) پای درس پیامبر(ص) بزرگ شده بودند. پیامبر وقتی روبرو می شدند با افرادی که می خواستند مشروط به گرفتن مقام ، ایمان بیاورند، نمی پذیرفتند، در حالی که با یک توافق محرمانه می توانستند سران با نفوذ را جذب کنند.

پیامبر 23 سال وضعیت بسیار سخت و مشکلی را تحمل کردند تا نهضت، سالم به پیش برود.

حتی پیامبر پیش بینی می کردند افراد صاحب نفوذ، بعد از ایشان جانشین تعیین شده را نپذیرند و تغییر مسیر بزرگی در تاریخ ایجاد شود، اما بازهم نقشه نکشیدند و با وعده و وعید، زمینه خلافت امام را هموار نکردند!

کار وقتی سالم است که برای رسیدن به هدف، مردم را قانع به درستی راه کنیم، نه با وعده درمانی، نخبگان را جلب کنیم تا آنها هم مردم را به سوی ما بخوانند، چنین کاری در حقیقت، خرید رأی دومرحله ای است.

برداشتی از سلسله درس های تاریخ اسلام -  استاد پناهیان

نوع مطلب : پیامبر(ص) ، امام علی(ع)، نقش زن در تاریخ اسلام، بصیرت، 
برچسب ها :


نمایش 1+: بار آشکار
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پایگاه اینترنتی كمیل

---------------------------------------------


نگاه به تاریخ اسلام

-
-----------
جنگ و زن
---------------------- ---------------------- -------------------------------------